Kasutame kolmandate osapoolte teenuste küpsiseid turundustegevuseks ning kasutajate külastuste analüüsimiseks. Täpsemat infot saate kui külastate linki "Primend Privaatsuspoliitika".

Kas Windows 11 vaigistab kriitikud? 

Autor: Toomas Mõttus Aeg: 05. oktoober 2021

Kas Windows 11 vaigistab kriitikud? 

5. oktoobril 2021 valmis Microsoftil Windows 11 operatsioonisüsteem. Kellele ja milleks seda operatsioonisüsteemi vaja on? 

Kui Windows 10 aastal 2014 esimest korda IT spetsialistideni jõudis (avalikkuseni 29. juulil 2015), kaasnes uue operatsioonisüsteemiga jutt teenuse mudelist. Sellest järeldas avalikkus, et Windows 10 on viimane Windows, millele tuleb lihtsalt iga poole aasta tagant uuendusi. Ja siiani on see nii ka olnud. See Windows 10, mis arvutites praegu, on päris palju erinev 2015. aastal avalikkuseni jõudnud versioonist: 

  • Microsoft on peaaegu loobunud Cortana integreerimist Windowsisse; 
  • Edge veebilehitseja on üle elanud surma ja taassünni; 
  • PowerShell on vaikimisi eelistatud käsurida (Command Prompt asemel); 
  • Mitu korda uuenenud Start menüü; 
  • Lihtsam ja vähem ressursinõudlik kasutajaliides; 
  • Virtuaalsete töölaudade tugi.

Paljud uuendused on Windows 10sse vaikselt sisse hiilinud ning mõne osas on isegi keeruline öelda, millal täpselt funktsionaalsus loodi – kui operatsioonisüsteemi tuli funktsiooni tugi või kui kasutajaliidesesse tuli võimalus seda funktsionaalsust seadistada.  

Aga isegi teenuses, mis on pidevalt ajakohane, on aeg ajalt vaja teha versioonivahetusi, et välja tuua suuremaid muudatusi. Millised muudatused põhjendavad Windowsi versiooni vahetust? 

Kasutajaliidese disainikeel 

Windows 10 kasutab siiani kasutajaliideses palju kriitikat pälvinud Windows 8 teemat. Mitmetest meelepaha põhjustanud omadustest, nagu kogu ekraani kattev Start menüü, ruumi raiskav rakenduste kasutajaliides ja ajale jalgu jäänud veebilehitseja, on jäänud vaid halb mälestus.  

Kümme aastat tagasi soovis Microsoft ühtlustada Windowsi väljanägemise nii arvuti töölaual kui mobiilsetes seadmetes. Androidi ja iOSi võidukäik on sundinud Microsofti loobuma nendest püüdlustustest. Pärandina kumab ikka veel läbi ühtse stiili puudumine erinevate rakenduste vahel. Veelahe Windowsi ajaloolise kasutajaliidese ning Windows 8 kasutajaliidese vahel on üüratu. Seejuures on mõni menüü või rakendus ühe kasutajaliidesega ja teine teisega. Windows 10 uuendustega olukord iga poole aasta tagant paranes aga terviklikkusest oli asi ikka kaugel. 

Windows 11 kasutajaliides on palju ühtlasem. Uus disainikeel on erinev nii vanast Windowsist kui ka Windows 10st. Menüüdel on kaasaegne väljanägemine läbi terve operatsioonisüsteemi, kuigi mõnede spetsialistidele vajalike rakenduste väljanägemine on jätkuvalt iganenud. Seejuures on isegi vanadele rakendustele ja menüüdele antud kaasaegsem väljanägemine.  

Tõenäoliselt põhjustab lähiajal kõige enam poleemikat Start menüü, mis on päris palju erinev Windows 10 Start menüüst. Esmalt asub menüü nüüd ekraani keskel (saab tõsta tagasi vasakusse nurka), kuid lisaks on Start menüü ülesehitus kõvasti muutunud. Start menüü on palju lihtsam ja tõenäoliselt tarbib ka vähem arvuti jõudlust. Microsoft põhjendab Start menüü asukohta vajadusega tuua andmed tähelepanu keskmesse. Kes sooja südamega meenutavad Windows 7 aega, peaks olema uue Start menüüga rahul.  

Suurepärase uuenduskuuri on läbinud seadistuste menüü. Süsteemi seadistused on senisest paremini organiseeritud, alalõigud võtavad vähem ruumi ja vanu Windowsi dialoogiaknaid tavakasutaja enam ei kohta. Spetsialistid peavad arvestama peavaluga, sest seadistuste asukohad on jälle muutunud. 

Androidi rakenduste tugi Microsofti poes 

Microsoft on arendanud välja tehnoloogia, mis võimaldab kiiresti Androidi jaoks ehitatud rakendused muuta Windowsi rakendusteks. Praegu Microsoft Store rakenduste poes selliseid rakendusi veel ei ole, kuid Microsoft loodab selle võimaluse rakendamisega plahvatuslikult suurendada Windows platvormil saada olevate rakenduste hulka ning samas parandada rakenduste kvaliteeti.  

Vanad funktsionaalsused uues kuues 

Windows 11 sisaldab hulgaliselt funktsionaalsust, mille kohta on raske öelda, et see on uus. Windows 11 on peamiselt visuaalne uuendus ja alustehnoloogiad on kõik juba aktiivses kasutuses. Nii mõnigi „uus“  funktsionaalsus on Windowsis juba pikemat aega olemas olnud ja selle mugavaks kasutamiseks on lihtsalt olnud vaja väikest lisarakendust. 

Windows 11s on senisest parem virtuaalsete töölaudade haldamine ning töölaua jaotamine eraldi tsoonideks. Virtuaalsed töölauad on muudetud nähtavamaks. PowerToys rakenduses saada olnud töölaua tsoonid on toodud akna suuruse menüüsse. Ütleks, et töölaua tsoonid on isegi paremini seadistatavad kui PowerToysis. 

Uue Windowsiga tuleb kohe kaasa Teams. Tõesti Windows 10 Teamsi ei sisaldanud, aga kõigil ärikasutajatel tuleb juba mõnda aega koos Office’i paigaldusega kaasa ka Teams. Enamik inimesi ei pruugi muudatust märgatagi. 

Kokkuvõte 

Kuigi Windows 11 jõuab avalikkuseni sügisel, võib seda iseloomustada sõnaga kevadpuhastus. 

Aeg-ajalt on vaja vahetada versiooninumbrit, et vana pahn välja visata. Windows 11 on kevadpuhastuse läbinud Windows 10, kus toimivad alustehnoloogiad on jäetud puutumata, kuid vana garderoob on vahetatud värskema vastu. 

Vaata ka Windows 11 kohta Microsofti lehelt: Upgrade to the New Windows 11 OS | Microsoft