Kasutame küpsiseid parima kogemuse pakkumiseks

Kasutame küpsiseid, et pakkuda Sulle parimat kliendikogemust. Küpsiste abil saame pakkuda sulle meelepärast teavet meie toodete ja teenuste kohta. Kui annad küpsiste kasutamiseks oma nõusoleku, vajuta nuppu "Nõustun küpsistega". Kui soovid oma küpsise eelistusi hallata, vajuta nupule "Muudan küpsiseid". Sinu küpsiste valik säilitatakse 90 päeva. Lisateave küpsiste kohta

Palun vali ja kinnita Sinule sobivad küpsiste eelistused:

Kasutame meie veebilehel küpsiseid selleks, et tagada oluliste toimingute ja teatud funktsionaalsuste toimimine. Ilma nende küpsisteta ei tööta veebileht korralikult.

Kasutame turunduslikke küpsiseid selleks, et edastada Sulle personaalset reklaami. Personaalsed reklaamid võimaldavad Sul seeläbi saada osa mitmetest erinevatest kampaaniatest. Juhul kui ei soovi saada personaalseid reklaame, siis saad ikkagi meie veebilehte külastada, kuid reklaamid, mida näed ei pruugi olla sinu jaoks relevantsed.

Kasutame analüütilisi küpsiseid, sest need aitavad koguda andmeid selle kohta, kui palju kliente veebilehte kasutab, millist sisu nad sirvivad ja muud veebilehe funktsionaalsuse parandamiseks vajalikku teavet. Kasutades statistilisi küpsiseid, mis koguvad anonüümset teavet, saame teada, kuidas külastajad veebilehele jõuavad ja veebilehte kasutavad.

Ärikonverents | Andmed, digitaalne kuld

Autor: Toomas Mõttus Aeg: 01. oktoober 2019

Primendi Ärikonverents 2019 pealkirjaga „Andmed – digitaalne kuld“ keskendus teemadele, millega ettevõtetel tuleb rinda pista pärast digitaliseerimist. Kuigi paljude jaoks on digipööre (digital transformation) alles käimas, on siiski ettevõtteid, kes on jõudnud paljud protsessid ära digida. Millised on väljakutsed, mis seisavad keskmisest püüdlikema ees?
Oma digikogemusest käisid rääkimas Veiko Karu ELKE Grupist ning Tiit Hõbejõgi Adven Eestist. Automaailmaga seotud digikogemusest rääkisid Raido Rosenfeld ELKE Mustakivist, Sammy Aiotexist ning Janno Hert Rally Estonia korraldusmeeskonnast. Ingrid Toonekurg Microsoftist, Taavi Tammiste SIFRist ning Leho Hermann BCS Iterast rääkisid tehisintellekti / masinõppe võimekusest ja kogemusest. Primend viis Ärikonverentsi läbi koostöös ELKE grupi ja Microsoft Eestiga.

MAAILM PÄRAST DIGIPÖÖRET

Taavi Tammiste andmeteadlasena on arvamusel, et tehisintellektist (AI) oleme veel kaugel ja saame rääkida vaid masinõppest (machine learning). Seejuures masin ise ei õpi midagi ja tegelikult peab masinat igal sammul õpetama. Igatahes on masina õpetamiseks vaja päris palju andmeid ning seepärast algab iga masinõppe projekt andmete uurimisest (data exploration), et mõista seoseid. Masinõppe projekti elluviimisel tuleb aga lisaks statistilistele parameetritele arvesse võtta ka sotsiaalseid ja eetilisi mõõtmeid.

Taavi Tammiste, SIFR andmeteadlane ja CEO

Ingrid Toonekurg käsitles oma ettekandes tehisintellekti mõtte arengut ning tõi välja kolm peamist masinõppe meetodit – juhendatud õpe (supervised learning), juhendamata õpe (unsupervised learning) ning stiimulõpe (reinforcement learning).

Ingrid Toonekurg, Microsoft Baltics  OCP & SMC Lead

Seejuures sobivad masinõppe meetodid taoliste ennustusprobleemide lahendamiseks, kus:

  • on piisavalt andmeid
  • ennustatav sündmus on võrdlemisi regulaarne ning
  • muud tegurid püsivad muutumatuna. 

Microsofti investeeringud pilvetehnoloogiaid kasutavatesse AI lahendustesse on teinud need kättesaadavaks reakodanikule. AI lahenduse juurutamine ei jää enam tehnilise lahenduse kalliduse taha, vaid oskuste taha andmetest aru saada ning nende baasil ennustusi teha.

Leho Hermann tõi välja, et nägemus tehisintellektis on ajas muutunud. Aastakümned tagasi peeti iga arvuti abil automatiseerimist tehisintellektiks ja tolle ajastu inimesed oleks pidanud Microsoft Dynamics Business Central ERP lahendusse integreeritud automatiseerimisi kõiki tehisintellektiks. 

 Leho Hermann, BCS Itera äritarkvara müügijuht

Selleks, et õpetada masinaid lihtsaid korduvaid tegevusi meie eest tegema, peame läbi mõtlema andmete sisestuse, otsuste langetamise põhimõtted ning protsessid.

ANDMETEST TEADMISTENI

Janno Hert kirjeldas ralli planeerimise protsessi. Andmed on Rally Estonia planeerimisel peamine tööriist, et nii pealtvaatajad kui sõitjad jõuaksid õigel ajal ja ohutult kiiruskatsetele. Numbrid on aluseks ka ralli majandusliku mõju arvutamisel ja meelelahutuse planeerimisel.

Janno Hert, Rally Estonia korraldusmeeskonna liige 

Sammy jagas ärikonverentsil oma veendumust, et unikaalseid probleeme on haruharva. Enamik andmekorjega ja analüüsiga seotud väljakutseid on korduvad ning neile on olemas standardlahendused. Standardlahendused on tavaliselt odavamad, turvalisemad ja kvaliteetsema tugiteenusega. Standard-teenustega seotud andmeladu pakub pikemat investeeringute kaitset.

Sammy, Aiotex CEO

Tõnis Tikerpäe ja Rene Kaalo selgitasid, kuidas kaugtööd tegevates ettevõtetes hoida tiim ühtsena ning ettevõtte infoväljas. Kas Microsoft Teams on just võluvits, kuid Teams aitab igal juhul viia tiimitöö uuele tasemele ning integreerida tervikuks tööde planeerimise, Power BI aruandluse ning tööülesannete arutelu. 

Rene Kaalo / Tõnis Tikerpäe, Primend Co-Founders 

DIGITAALSE ORGANISATSIOONI VÄLJAKUTSED

Baltikumi ühe suurima autosektori kontserni ja Eesti suurima Toyota müüja juhtimine käib läbi numbrite. ELKE Grupi juht Veiko Karu rääkis raskustest juhtimisaruandluse juurutamisel ja kogu organisatsiooni standardiseerimisel võrreldavate mõõdikuteni. Kuigi aruandlus on ELKEs olnud standardiseeritud pikalt, siis andmelao ja aruandluse loomisel selgus, et mitte kõikides detailides ei toimi üksused sama moodi. 

Veiko Karu, Elke Grupi CEO

Just organisatsiooni muutmine on kõige aega nõudvam ja vaevalisem. Ja üksustele tehtavad erandid aruandluse osas võivad varjata ebaefektiivsust. Aruandlus peab olema ületatud selliselt, et aruanded abistavad üksuste juhte tulemuste parandamisel.
Sellest kuidas tehnoloogia kasutamine on ümber defineerinud luksuse ja säästlikkuse, rääkis Raido Rosenfeld. Säästlikud hübriid-tehnoloogiad autodes toimivad arvuti juhtimisel. Samuti turvalisust parandavad eCall ja Toyota Safety Sense tehnoloogiad.

Raido Rosenfeld, Elke Mustakivi CEO

Tiit Hõbejõgi rääkis, kuidas Power BI aruandluse toel kujundatakse Advenit ümber nutikaks tööstusettevõtteks. Andmelattu koondatakse nii finantsi kui tootmise andmed. Aruandlusest täieliku kasu saamiseks ja tootlikkuse parandamiseks on vaja ettevõttes andmete kogumist standardiseerida ja see on sageli keerulisem kui alguses tundub. Seejuures ümberkujundamiseks vajaliku tehnilise töö maht ei ole väga suur, palju keerulisem on vastuseisust üle saamine ja töötajate kaasamine. Enamik ülesandeid ei võta aega kauem kui paar nädalat kui need tõesti tõsiselt ette võtta. 

Tiit Hõbejõgi, Adven CFO

Ärikonverentsi meeleolu võttis kokku fotograaf Ingrida Leesar, Ruutu Kuuest

 

Liitu uudiskirjaga