Microsoft lihtsustas alates 1. oktoobrist 2019 Power Platform toodete litsentsimist. Power Platform toodeteks/teenusteks on Microsoft Flow, Microsoft PowerApps ja Microsoft Power BI. Litsentsitingimused muutusid Flow ja PowerApps toodetel.
Microsoft PowerApps
PowerApps on teenus, mis võimaldab kiiresti ehitada veebirakendusi ja mobiiliappe ettevõtte protsesside kiirendamiseks. PowerApp rakendustesse on kohe sisse ehitatud AzureAD kasutajaõiguste süsteem, mitmed erinevad liidestused teiste Microsofti teenustega ning sama rakendus töötab hästi nii brauseris arvuti töölaual kui nutiseadmes.
Kui varasemad PowerAppsi erinevad litsentsid andsid erineva funktsionaalsuse, siis nüüd on kõigil litsentsidel sama funktsionaalsus. Litsentsi hind kujuneb rakenduse kasutajate arvust ja tarbitud ressursist. Üldjoontes jagunevad PowerAppsi litsentsid kaheks: rakenduse põhine ja kasutaja põhine; lisaks PowerApps teiste teenuste sees.
PowerAppsi litsents peab olema igale PowerAppsi rakendusi kasutavale töötajale. Kui soovite võimalust kasutada piiramatut hulka PowerAppsi rakendusi, siis on teenuse hind 33,73 eurot kasutaja kohta. Kui PowerAppsi rakendusi on vaid 1-2, siis on võimalik kasutada rakendusepõhist hinnastamist, kus rakenduse iga kasutaja eest peab maksma 8,44 eurot kuus. Seejuures tuleb tähele panna, et rakenduse põhisel hinnastamisel on minimaalne kasutajate arv 30.
PowerAppsi litsentsimine jääb muutumatuks Office 365 teenuse kasutajatele. Kui näiteks olete kasutanud siiani PowerAppsi SharePointis kannete muutmiseks, siis PowerApps on jätkuvalt O365 litsentsi osa. Kui soovite PowerAppsiga redigeerida väljaspool O365 teenust asuvaid andmeid, siis taoline võimalus on lisapaketi sees.
PowerAppsi litsentsimine muutub kallimaks Dynamics 365 teenuse kasutajatele. Varasemalt lubas Dynamics 365 teenuses olev PowerApps kasutada kõiki erinevaid andmekogusid ja liidestusi. Edaspidi saab lisatasuta kasutada ainult andmeid, mis on Dynamics 365 teenuse sees; litsentsimine muutub sarnaseks Office 365 teenuses sisalduva PowerAppsiga.
Lisaks funktsionaalsusele annab iga litsents juurde teatud ulatuses salvestus- ja käivitus-ressurssi. Iga litsentsiga hangitud ressurss liidetakse üheks ettevõtte üleseks ressursiks. Näiteks kui ettevõttel on ostetud 10 per user litsentsi, annab see võimaluse teha 50 tuhat API päringut ettevõtte kohta. Seejuures võib üks töötaja teha 40 tuhat API päringut ja kõik teised töötajad kokku 10 tuhat. Iga täiendav 10 tuhat API päringut maksab 50 dollarit (u 43 eurot) kuus.
Uue funktsionaalsusena on võimalik kutsuda PowerApps tööruumi väliseid kasutajaid näit koostööpartnereid. Siin tasub tähele panna, et iga kasutaja autoriseerimine maksab umbes 2 dollarit /24h. Näiteks kui üks väline kasutaja kasutab 30 päeva järjest PowerAppsi süsteem, maksab see ettevõttele 60 dollarit (u 51 eurot). Tööpäevi on kuus umbes 20, seega keskmine kasutuse hind jääks ka $40 dollari kanti. Seega pigem sobib see mudel koostööpartneritega ühiste töövoogude tegemiseks kui et kliendihalduseks.
Suvel lisandus PowerAppsi AI funktsionaalsus. AI teenused sisaldavad võimalusi teksti tuvastamiseks, objektide tuvastamiseks pildil, ennustuste tegemiseks ja teksti klassifitseerimiseks. AI Builder teenuse hinnastamine põhineb kasutusmahul. Minimaalne kasutusmaht on 500 dollarit kuus.
Microsoft Flow
Flow on teenus töövoogude automatiseerimiseks erinevate teenuste vahel. Näiteks O365 platvormil on peamised rakendused tegevuste tegemine kui mõnda SharePointi loetellu tekib uus kirje või teavituse saamine kui keegi muudab teile olulist dokumenti. Lisaks sellele võimaldab Flow tõsta andmeid ja dokumente ühest süsteemist teise tehes seejuures andmetega keerulisi protseduure rakendades IF…THEN otsustusahelaid.
Flow teenus läks senistele Office 365 ja Dynamics 365 teenuste kasutajatele tunduvalt kallimaks. Seni olid kõik Flow ühendused neile hinna sees, alates 1. oktoobrist on aga Office 365 / Dynamics 365 teenusest väljaspool asuvad teenused lisatasu eest.
Flowst saabki kõige enam kasu siis kui ühendada eraldiseisvad teenused ühte automatiseeritud töövoogu. Seepärast ühendasid paljud Office 365 teenused ühtsesse töövoogu andmebaasirakenduste ja teiste veebiteenustega (API). Nüüd on kõik need välised teenused „Premium“ paketi osa ja nende kasutamiseks ei piisa O365, D365 litsentsist, vaid on vaja täiendavat Flow litsentsi:
- Azure Application Insights
- Azure Automation
- Azure Blob Storage
- Azure Container
- Azure Cosmos
- Azure Data Factory
- Azure Data Lake
- Azure DevOps
- Azure Event Grid
- Azure Event Grid Publish
- Azure File Storage
- Azure IoT Central
- Azure Kusto
- Azure Log Analytics
- Azure Log Analytics Data Collector
- Azure Queues
- Azure Resource Manager
- Azure SQL
- Azure SQL Data Warehouse
- Azure Table Storage
- Dynamics 365
- Dynamics 365 Customer Insights
- Dynamics 365 Finance & Operations
- Dynamics 365 Sales Insights
- Dynamics 365 Business Central
- Dynamics 365 Business Central (on-premises)
- Dynamics NAV
- Event Hubs
- Service Bus
- SQL Server
Alates 1. oktoobrist 2019 maksab Flow teenus 13 eurot kasutaja kohta. Kui Flow-del on palju kasutajaid, tasub mõelda automatiseeritud äriprotsessi põhisele hinnastamisele. Kuigi äriprotsessi põhise hinnastamise puhul peab ostma alguses kohe viie töövoo litsentsi, siis sealt edasi saab litsentse osta töövoo kaupa. Esimesed viis töövoogu maksab 421 eurot ja sealt edasi iga järgmine 85 eurot.
Kui mõnda Flowd kasutab rohkem kui 6-7 inimest, siis on mõistlik Flow kasutaja-litsentsi asemel osta äriprotsessi-litsents. Esimese Flow puhul on küll break-even 33 kasutaja juures, kuid alates viiendast Flowst on break-even 6-7 kasutaja juures. Samuti, kui Flowde kasutamine on väga intensiivne, võib olla mõistlik osta kõigile töötajatele Flow litsents piiramatu hulga töövoogudega.
Kasutaja põhise Flow puhul on miinimumkogus 20 litsentsi, ja väheste tasuliste andmekogudega tööprotsesside puhul on break-even võrdlemisi lähedal.
NB! Kui iga töötaja ei pea saama Flowsid muuta ning töövoogude käivitusi on vähe (näiteks 1-2 korda päevas) on Flow asemel tulevikus mõistlikum kasutada Azure Logic Appi. Azure Logic Appi kulu sõltub käivituste arvust ning kui käivitusi on tegelikult vähe, kujuneb Logic Appi kulu väiksemaks. Lisaks on Logic Appiga lihtsam korraldada ühistööd töövoo arendamisel.
Kuna Flow võib selle litsentsitingimuste muudatustega muutuda selgelt kallimaks Office 365 ja Dynamics 365 teenuste kasutajatele, on siin Microsoft teinud järeleandmisi.
Office 365 / Dynamics 365 kliendid, kes on siiani kasutanud äriprotsesside automatiseerimisel nüüdseid tasulisi Flow ühendusi, saavad neid ühendusi tasuta kasutada kuni 1. oktoobrini 2020. O365 / D365 kliendid, kellel on praegu töötavad Flow teenused tasuliste ühendustega, saavad neid Flowsid jooksutada ilma lisatasuta kuni 1. oktoobrini 2024.
Kokkuvõte
PowerApps ja Flow litsentsimine peaks minema antud muudatusega lihtsamaks, kuid peenikeses kirjas laiendusvõimalused teevad litsentsimise ikkagi võrdlemisi keeruliseks.
PowerAppsi puhul tasub silmas pidada, et kui laiendate Office 365 teenuses võimalusi andmeid sisestada või kasutate ekraanivorme, siis on PowerApps jätkuvalt lisatasuta. Tasuvuse arvutamiseks läheb siis, kui PowerAppsi rakendus sisaldab SQLi päringuid või API teenuseid.
Senistele Flow klientidele anti ajapikendust kuni 2024 aastani, kuid sisuliselt läheb teenus kallimaks. Enamik äriprotsessi automatiseerimisi on madala regulaarsusega ja seepärast võib olla SQL ja API ühendustega mõistlikum kasutada Flow asemel Azure Logic App funktsionaalsust.
Rohkem infot samal teemal Microsofti lehel, enim esitatud küsimuste all ning mahupiirangute täpsustused leiad siit.