Kasutame kolmandate osapoolte teenuste küpsiseid turundustegevuseks ning kasutajate külastuste analüüsimiseks. Täpsemat infot saate kui külastate linki "Primend Privaatsuspoliitika".

Minu kaugtöö päev kevadises Haapsalus

Autor: Annika Mõttus Aeg: 25. mai 2017

Primendi ärianalüütika spetsialist, Viko Kõva, pani kirja, milline näeb välja tema tavapärane kodukontori päev. Head lugemist!

Kodukontori argipäev

Olles täna Primendi ainus päris ametlik aastaringne kaugtöötaja (loe: 80/20 kodukontori töötaja), paluti mul Väljas töötamise päeva auks kirjeldada oma kodukontori päeva. Kuid enne kirjelduse juurde asumist põhjendaksin, kuidas ma kaugtöö juurde üleüldsegi jõudsin.

Tänaseks olen kodukontori töötaja juba peaaegu 4 aastat. Minu kodukontori karjäär sai alguse kui otsustasin pealinnast ära kolida ja otsida elukohaks Tallinnast rahulikuma linnakese. Saatuse tahtel osutus selleks kohaks Haapsalu, kuid minu tööpõli jäi siiski Tallinnasse. Esimene aasta uues linnas oli kaugtöötamise vaatevinklist parim elukool, sest töö iseloom ja tööandja harjumatus uudse kodukontori kontseptsiooniga sundis mind kahe linna vahel sõitma peaaegu igapäevaselt. Just sellest tingituna sai kontorist väljas töötamine minu igapäevaelu osaks. Aja kokkuhoiu huvides tegin tööd nii bussis kui autos, viimast muidugi vaid kaasreisijana. Tänaseks päevaks on kontorist väljas töötamise vajadus õpetanud selgeks nii mõnegi nipi ja triki, mis võimaldab koosolekutel osaleda kasvõi telefoni teel.

Kaugtöö head ja vead

Nii nagu igal asjal siin ilmas, on ka kaugtööl oma head ja halvad küljed. Minu jaoks on kaugtöö põhiliseks ja suurimaks võiduks säästetud ajaressurss. Iidsetel aegadel pidin ma koosolekutel osalemiseks kulutama üksjagu tunde ainuüksi selleks, et jõuda punktist A punkti B. Tänasel päeval alustan ma koosolekutega oma kodukontorist, osaledes Skype for Business-i kaudu. Selle abil saan tehtud kõik koolitused, ajurünnakud ja ka lihtsad stand-up meetingud. Kuigi see kõik on väga mugav, on hetki, kus eelistan silmast-silma kohtumist ja paberile kritseldamist. Nii mugav kui üle veebi suhtlemine ka poleks, ei asenda see siiski täielikult näost näkku kohtumisi. Silmast-silma kohtumised ei lase isiklikel kommunikatsioonioskustel hääbuda, muudavad suhtluse veidi personaalsemaks ja ennetavad minu muutumist „hääleks arvutis“.

Kõige eksootilisem näide kaugkoosolekust leidis aset, kui puhkuse ajal ootamatult selgus, et mind oodatakse osalema ühel olulisel koosolekul. Olin sel hetkel kaasreisijana autos, sõitmas kusagil uugametsas ja ainukeseks sobivaks sidepidamisvahendiks osutus telefoni paigaldatud Skype for Business-i rakendus, sest tol koosolekul esitleti ka olulist powerpointi, mida pidin kindlasti nägema.

kaugtöö koosolek

Klassikaline koosolek Skype for Business’i abil

Peab tunnistama, et ei ole head ilma halvata. On minulgi juhtunud olukordi, kus koosolekust veebi teel pole asja saanud, takistusteks tavaliselt kehv heli või madala kiirusega internet. Oma veebipõhiste koosolekute praktikat kokku võttes tooksin välja, et kuigi veebikoosolekud on ressursside mõistes mugavad ja säästlikud (aeg, transpordikulu), tuleb ka nende õnnestumiseks veidi investeerida. Siin pean silmas nii tark- kui riistvarasse investeerimist. Kaasaegne veebilahendus kõnede pidamiseks, kvaliteetne hands-freepeakomplekt ja mobiilne konverentsiseade (nt. Jabra) võiksid igas (kodu)kontoris olemas olla.

Loomulikult ei koosne töö kodukontoris pelgalt koosolekutest. Suurema osa oma tööajast veedan Office 365 keskkonnas või Visual Studios, tehes kas arendust või Office 365 keskkonna tehnilist seadistust. Selline töö on kodukontori päevaks ideaalne, sest rahus ja vaikuses on keskendumine maksimaalne.

Minult on kodukontori puhul alati küsitud, et kas kodused toimetamised (nt. teleka vaatamine, kaua magamine, auto puhastamine, söögi tegemine, vms.) ei takista töötegemist. Sellele saan vastata nii: minu jaoks on kodukontori töö sama oluline, kui nö tavalisel päeval kontoris. Näen kodukontori võimalust privileegina, millest ilma jäämine ei oleks sugugi hea. Traditsiooniline kontoritöö tähendaks minu jaoks koju jõudmist alles kell 19.30 või 20.00 ja seda igapäevaselt. See aga tähendaks, et saaksin oma perekonnaga oluliselt vähem koos aega veeta. Eelpool nimetatu on minu jaoks piisav motivatsioon, et teha kodukontoris tööd täie tõsidusega

Üks tavapärane kontorist väljaspool veedetud tööpäev

7:00 – 08:10 Hommikused rutiinid; laste äratus; üks laps kooli, teine lasteaeda.
08:10-09:00 Hommikusöök ja päevaste tegevuste plaaneerimine. Suvisel ajal püüan hommikusööki pidada koduses aias

veebikoosolek kaugtöö hommikusöök

Uue päeva algus värskes õhus

09:00 – 12.00 päevased tööülesanded. Oma igapäevast tööd on keeruline seletada, sest minu töö on iga päev unikaalne. Mõni hommik algab koosolekutega, mõnel hommikul alustan arendustöödega. Teinekord jällegi katsetan uut tehnoloogiat või valmistan ette mõnd demo.

12.00 – 12.45 Lõunasöök. Sõltuvalt olukorrast teen kas ise süüa, söön mõnes Haapsalu armsas bistroos, pubis või muus söögikohas. On ka päevi, kus saan einestada koos armsa abikaasaga.

12.45 – 13.30  Uute teadmiste omandamine. Kuna IT valdkond on väga dünaamiline ja muudatusi tuleb teinekord nagu seeni peale vihma, püüan end pidevalt kursis hoida uute tehnoloogiatega ning seega tuleb võtta aega enese harimiseks.

kodukontor õues

Haridusminutid värskes õhus

13.30 – 17.00 – Päevased tööülesanded jätkuvad

17.00 – … Õhtused rutiinid. Lapsed koju, füüsilised pingutused (Indiaca trenn või jooksmine)

Selline on minu tüüpiline kodukontori päev. Kindlasti ei sobi kaugtöö kõikidele inimtüüpidele ega ka organisatsioonidele, kuid võimalust teha tööd kontoriseintest väljaspool hinnatakse üha rohkem. Minule pakub kaugtöö võimaluse elada, kus soovin ning tegeleda tööga, mis mind huvitab, ilma et peaksin ohvriks tooma niigi vähest ajaressurssi.

 

Primend
25.05.2017

Liitu uudiskirjaga