Kasutame küpsiseid parima kogemuse pakkumiseks

Kasutame küpsiseid, et pakkuda Sulle parimat kliendikogemust. Küpsiste abil saame pakkuda sulle meelepärast teavet meie toodete ja teenuste kohta. Kui annad küpsiste kasutamiseks oma nõusoleku, vajuta nuppu "Nõustun küpsistega". Kui soovid oma küpsise eelistusi hallata, vajuta nupule "Muudan küpsiseid". Sinu küpsiste valik säilitatakse 90 päeva. Lisateave küpsiste kohta

Palun vali ja kinnita Sinule sobivad küpsiste eelistused:

Kasutame meie veebilehel küpsiseid selleks, et tagada oluliste toimingute ja teatud funktsionaalsuste toimimine. Ilma nende küpsisteta ei tööta veebileht korralikult.

Kasutame turunduslikke küpsiseid selleks, et edastada Sulle personaalset reklaami. Personaalsed reklaamid võimaldavad Sul seeläbi saada osa mitmetest erinevatest kampaaniatest. Juhul kui ei soovi saada personaalseid reklaame, siis saad ikkagi meie veebilehte külastada, kuid reklaamid, mida näed ei pruugi olla sinu jaoks relevantsed.

Kasutame analüütilisi küpsiseid, sest need aitavad koguda andmeid selle kohta, kui palju kliente veebilehte kasutab, millist sisu nad sirvivad ja muud veebilehe funktsionaalsuse parandamiseks vajalikku teavet. Kasutades statistilisi küpsiseid, mis koguvad anonüümset teavet, saame teada, kuidas külastajad veebilehele jõuavad ja veebilehte kasutavad.

6 soovitust küberpättide heidutamiseks

Autor: Joosep Truu Aeg: 27. november 2019

6 soovitust küberpättide heidutamiseks

Avalikkuses toimuvat jälgides saab üsna kiirelt selgeks, et erinevad küberohud varitsevad tänapäeval sisuliselt iga nurga peal. Alles hiljuti rääkis endaga juhtunud häkkimisjuhtumist tuntud Eesti sisulooja ja YouTuber Victoria Villig, kelle Instagrami konto kaaperdasid pahalased ja nõudsid lunaraha. Sealjuures näitavad uuringud, et inimesed ei ole tihti nendest ohtudest teadlikud ja ei oska end nende vastu kaitsta.

Toome välja kõige olulisemad viisid, kuidas ennast üsna lihtsate võtetega kübermaailmas kaitsta ning milliseid tegevusi veebis ringi uudistades vältida tuleks. Näeme enda igapäevases töös, kuidas küberkaitsesse panustamine on tänapäeval ülioluline. Tavainimene kaotab häkkimise korral enda andmeid ja halvemal juhul ka raha. Ettevõtted võivad ilma jääda sadade või isegi tuhandete klientide andmetest ja pettuse ohvriks langemisel on ka kaotatud rahasummad väga suured.

Kasuta kaheastmelist tuvastamist

Enda konto kaotamiseks on väga paljusid erinevaid viise. Kontot haldava teenusepakkuja kaudu võivad paroolid lekkida või võib kasutaja ise õngitsusskeemi ohvriks langeda ja teadmatusest enda konto andmed ise ära anda. Kontode kaitsmiseks on mitmeid eri viise, kuid üks on kõige olulisem – kaheastmeline autentimine. See tähendab, et kui keegi sinu parooli teada saab, siis sellest üksinda talle ei piisa, kuna sinu kontole sissepääsemiseks on vaja kaht astet. Üheks on parool ja teiseks näiteks kinnituskiri sinu telefonis või sõnum. Seega kui keegi üritab inimese kontole ligi pääseda, saab inimene ise sellest teada ja rünnak on võimalik nurjata.

Ära käi piraatlehtedel 

Ei ole saladus, et internetis on kohti, kust muidu raha maksvaid asju tasuta kätte saab, näiteks filme ja mänge. Sellele vaatamata on igal asjal oma hind ja mõne filmiga võib piraatluslehelt kaasa tulla ka pahavara ehk pahatahtlik tarkvara inimese arvutisse, mis seal juba oma elu elama hakkab. Ei ole haruldane, et selliselt lehelt tuleb kasutajale kaasa keylogger ehk tarkvara, mis jälgib ja salvestab seda, mida kasutaja enda arvutisse kirjutab. Nii võivad kaduma minna inimese kontod ja paroolid ning loomulikult kõik muu tundlik ja privaatne info, mida inimene enda arvutiga haldab. Meie soovitus on selliseid lehti vältida ja kasutada autentseid teenuseid ning minimaalselt võiks kasutaja enda arvutisse paigaldada viirusetõrje, mis taolist tarkvara ära tunneb ja eemaldada suudab. 

Ära kasuta piraattarkvara 

Sarnaselt tasuta filmidele tasub ettevaatlik olla ka selle suhtes, kui kuskilt internetiavarustest on võimalik muretseda mõnda muidu tasulist tarkvara tasuta. Raha maksmata Microsofti teenuseid kasutada sooviksid ilmselt paljud, kuid nagu piraatlusega ikka, kaasnevad ka sel juhul asjaga teatud ohud nagu viirused ja muu pahavara, mis inimese elu keeruliseks teevad. Seetõttu soovitame piraattarkvara igal juhul vältida ning lisaturvameetmena tasub taas kasutada head viirusetõrjet. 

Varunda enda andmeid 

Lisaks erinevatele kaitsemeetoditele tasub tähelepanu pöörata moodsatele teenustele, mis aitavad halba olukorda sattumisel sellest kergemalt pääseda. Nimelt on andmete varundamine hea viis, kuidas enda andmeid mugavalt kaitsta nii häkkerite kui ka lihtsalt arvuti rikke eest. Varundamiseks soovitame kindlasti kasutada pilveteenuseid. Nii saab oma andmed mugavalt veebis hoida ja kui arvuti katki läheb, ei juhtu sinu piltidega midagi, vaid need saab uude arvutisse lihtsalt internetist alla laadida. Samuti on pilveteenused heaks heidutusmeetmeks küberpättide vastu. Kui keegi arvuti üle võtab, siis pääsed enda andmetele sellele vaatamata ligi. Mitmed teenused pakuvad ka lahendust, kus kasutaja andmed varundatakse automaatselt, seega pole tarvis ise andmete eest hoolitsemiseks midagi lisaks teha. 

Vali õige parool 

Kui kaheastmeline tuvastus on konto kaitsmise juures võtmetähtsusega, siis kindlasti on oluline ka sobiva parooli valik. See aitab vältida olukorda, kus pahalased inimese salasõna üldse teada saavad. Hea parool algab 12 märgist, sisaldab numbreid, sümboleid ning suur- ja väiketähti. Siiski tasub meelest pidada, et vaid pikkus ei taga turvalisust. Parooli valikul tuleks jälgida, et sümbolid ja suurtähed ei asetseks paroolis nii-öelda loogiliselt, näiteks salasõna ees või lõpus, kuna sellise loogika suudab ka pahalase tarkvara ära arvata. Lisameetmena võiks kasutusele võtta paroolihalduri, mis on tarkvara, mis peab kasutaja eest tema paroole ise meeles ning aitab neid valida. 

Uuenda tarkvara ja muuda see rutiiniks

Ilmselt on kõik söögi alla ja söögi peale kuulnud sellest, kuidas seadmete tarkvara tuleb uuendada, kuid sellele vaatamata kipub just vananenud tarkvara olema paljude küberintsidentide põhjuseks. Mäletame ilmselt kõik pahavararünnakut mõne aasta eest, mis pani kinni kümneid haiglaid üle maailma ja rünnaku lubas läbi viia just vananenud tarkvara. Lihtne nõuanne, mida tarkvarauuenduste puhul järgida, on muuta see rutiiniks. Täpselt nagu on inimestel kombeks kord nädala paari jooksul kodu koristada, võiks korra sama perioodi jooksul ka seadmete tarkvara üle vaadata ja ära uuendada. 

Hea küberhügieeni järgimiseks tuleks teha järgmist: 

  • Kasuta kaheastmelist autentimist (inglise keeles 2-factor authentication), see jätab suurema osa küberpätte pika ninaga
  • Kasuta korralikku viirusetõrjet 
  • Ära kasuta piraatlusega tegelevaid lehekülgi ja piraattarkvara, need võivad kaasa tuua viiruseid ja pahavara
  • Varunda enda andmed pilveteenusesse, et arvuti kaotamisel või häkkimisel andmed alles jääksid
  • Vali turvaline parool, mis on pikk ja sisaldab rohkelt sümboleid ja numbreid. Ideaalis kasuta paroolihaldurit 
  • Uuenda tarkvara. Lihtne, kuid hoiab ära väga palju ohte
  • Kontrolli, kas su parool on lekkinud aadressil: https://haveibeenpwned.com/
     

Liitu uudiskirjaga