Windows Serveri litsentsimine muutub tuumapõhiseks - Primend Windows Serveri litsentsimine muutub tuumapõhiseks - Primend

Kuna uue Windows Serveri valmimiseni on veel mitu kuud aega, siis ametlikku litsentsipoliitikat ei ole Microsofti poolt esitatud. Küll on juba liikvel kuulujutte uuest litsentsipoliitikast. Kõige terviklikum ülevaade võimalikust litsentsipoliitikast on nüüd ilmunud Microsofti enda lehel (Windows Server 2016 Litsentsimise KKK), kuid see sisaldab klauslit, et tingimused võivad veel muutuda.

Windows Serveri litsentsimine läheb keerukamaks

Server 2012 tegi litsentsimise lihtsamaks ning Standard ja Enterprise versioonid olid funktsionaalsuselt samad; erinevus oli vaid litsentsilepinguga antud kasutusõigustes. Server 2016 Enterprise versioon saab rohkem funktsionaalsust ning astub sammu serverite ja kettakastide konvergentsi suunas. Lisaks asendab Microsoft seni kehtinud protsessoripõhise litsentsimise tuuma arvul põhinevaga. Sellega hakkab Windows Serveri litsentsimine sarnanema System Centeri, SQL Serveri ja mitmete teiste serveritoodete litsentsimisega.

Windows Serveri litsentsimine muutub tuumapõhiseks

Windows Server 2016 tuumalitsentse hakatakse müüma kahe tuuma pakkidena. Iga pakk hakkab maksma umbes 1/8 senisest hinnast. Seega senise serveri hinnaga peaks saama kaetud 16 tuuma. 16 litsentsitud tuuma serveri kohta ja vähemalt 8 tuuma protsessori kohta on ka Windows Server 2016 minimaalne ostukogus.

Lihtsalt selgitades:

  1. Server ühe protsessoriga – vähemalt 16 tuuma litsentsi (minimaalselt 16 tuuma serveri kohta)
  2. Server kahe protsessoriga – vähemalt 16 tuuma litsentsi (minimaalselt 16 tuuma serveri kohta või 8 tuuma protsessori kohta)
  3. Server kolme protsessoriga – vähemalt 24 tuuma litsentsi (minimaalselt 8 tuuma protsessori kohta)

Kui serveril oleks kolm 8-tuumalist protsessorit, siis oleks litsentsimine senisest odavam. Siiski on enamik uusi protsessoreid kümne ja enama tuumaga ning protsessoreid lisatakse serveritesse kahekaupa. Siiski, mida rohkem on protsessoris tuumasid, seda lihtsam on neid erinevate virtuaalserverite vahel ühiskasutada. Seepärast Datacenter versiooniga tõenäoliselt suurt hinnaprobleemi ei teki. Serveri standard versiooni kasutamine muutub andmekeskustes tasapisi nišistsenaariumiks.

Windows Server 2016 litsentsiskeem

Windows Server 2016 litsentsiskeem

Vaata lähemalt siit: Windows Server 2016 Litsentsimise KKK